استاندارد ISO 45001

استانداردISO 45001

-استاندارد ISO 45001 استاندارد جدید مدیریت ایمنی و بهداشت بوده که در حال حاضر مراحل تدوین آن در سازمان ISO دنبال می شود . در ادامه صحبت های آقای دیوید اسمیت رئیس کمیته تدوین این استاندارد از سایت www.iso.org با اندکی تغییر به فارسی برگردان شده که خدمت دوستان و همکاران عزیز ارائه می گردد.

تفاوت استاندارد ISO 45001 و OHSAS18001

-این تفاوت ها بیشتر در نگاه و تمرکز استاندارد ISO 45001  بر روی ماهیت عملکردی سازمان بوده که نقش و مسئولیت رهبری و مدیریت ارشد سازمان را پر رنگ تر می کند.

-دراین استاندارد جدید سازمان باید نگاه فراتری نسبت به مسائل مربوط به ایمنی و بهداشت سازمان خود داشته و مسئولیت آنچه جامعه از آن انتظار دارد را نیز به عهده بگیرد .

-سازمان ها باید در قبال تامین کنندگان و پیمانکاران خود نیز به همین نحو فکر کرده و توجه داشته باشند امضاء یک قرار داد به منزله صلب مسئولیت سازمان نسبت به آنچه پیمانکاران و یا تامین کنندگان انجام می دهند نیست.  به عنوان مثال : تامین کنندگان و پیمانکاران باید مسئولیت تاثیر فعالیتهایشان بر همسایگانی که در محیط پیرامونیشان وجود دارند را نیز بپذیرند. که این خود از تمرکز بر کارمندان داخلی سازمان بسیار وسیعتر است.

تغییر در نقش رهبری سازمان

-استاندارد ISO 45001 اصرار دارد تا تمامی جنبه های ایمنی و شغلی در کل سیستم مدیریت سازمان گنجانده شود. لذا این موضوع نیاز به تصمیماتی قوی در سیستم مدیریت و رهبری سازمان دارد.

-استقرار استاندارد ISO 45001 ,تغییری بزرگ بر عملکرد کارکنانی دارد که وظیفه آنها تنها در مسئولیت بخش مدیریت ایمنی و بهداشت سازمان خلاصه می شود. زیرا این مسئولیت به شکل کلی در تمامی فعالیت های  سازمان  ادغام می شود.

دلایل استفاده از استاندارد ISO 45001 به جای OHSAS 18001

-با توجه بر اینکه بسیاری از سازمانها از استاندارد های ISO استفاده می کند لذا یکپارچگی و ادغام استاندارد ISO 45001 به عنوان یک ابزار ایمنی و بهداشت با دیگر استانداردها ( علی الخصوص در سازمانهای کوچک ) به مراتب راحت تر است.

-همچنین انتظار می رود با استفاده از نام ISO بر آن ، اعتبار بیشتری به این استاندارد داده شده و پذیرش آن نیز گسترده تر شود.
با توجه به موارد مثبت اشاره شده در بالا و همچنین حضور گسترده شرکت کنندگان  , احتمالا بهبود و توسعه این استاندارد به آسانی نبوده و شاهد مخالفت ها یا عدم پذیرش هایی نیز در این خصوص خواهد بود . اما امید است با توسعه افراد شرکت کننده در تدوین این استاندارد پیاده سازی و اجرای آن در هرکشور و هر سازمان با هر ابعادی  آسان تر خواهد بود.

مزایای استفاده از استاندارد ISO 45001

-سالانه نزدیک به 3/2 میلیون نفر  در سراسر دنیا به علت حوادث و یا بیماریهای مرتبط با شغل کشته می شوند . لذا استقرار موثر و قوی این استاندارد ها  ریسک بروز خطرات را کاهش  و در نتیجه حوادث و بیماریهای مرتبط با شغل را کاهش می دهد.
همچنین علاوه بر کاهش هزینه های مرتبط با بیمه ، و یا دیه ها در این خصوص برای سازمانها ، به علت توجه به نیازها و احتیاجات افراد ، فرهنگ سازمانی مثبتی در سازمان ایجاد می شود.

آرشیو اخبار شرکت

استاندارد ISO 45001

استاندارد ISO 45001

05 خرداد 1395

استانداردISO 45001 -استاندارد ISO 45001 استاندارد جدید مدیریت ایمنی و بهداشت بوده که در حال حاضر مراحل تدوین آن در سازمان ISO دنبال می شود . در ادامه صحبت های آقای دیوید اسمیت رئیس کمیته تدوین این استاندارد از سایت www.iso.org با اندکی تغییر به فارسی برگردان شده که خدمت دوستان و همکاران عزیز ارائه می گردد. تفاوت استاندارد ISO 45001 و OHSAS18001 -این تفاوت ها بیشتر در نگاه و تمرکز استاندارد ISO 45001 بر روی ماهیت عملکردی سازمان بوده...

‌کاهش چشمگیر سرانه سالانه‌ی هر ایرانی در آب

‌کاهش چشمگیر سرانه سالانه‌ی هر ایرانی در آب

05 تیر 1395

‌"کاهش چشمگیر سرانه سالانه‌ی هر ایرانی در آب" وزیر نیرو گفت: 40 سال قبل هر ایرانی بیش از 7 هزار و پانصد متر مکعب در سال آب تجدیدشونده در اختیار داشت اما امروز این میزان بهکمتر از یک هزار و چهارصد مترمکعب رسیده است. "جلوتر از دیگران حرکت کنید" -به نقل از ایسنا، حمید چیت‌چیان در مراسم اختتامیه دومین جشنواره گزارش یک نگرانی با موضوع بحران آب با اشاره به وجود بارش های نسبتاً مناسب جوی در سال آبی 95-94...

سومین نمایشگاه بین المللی مواد،تجهیزات و صنایع شیمیایی و آزمایشگاهی CLI Expo 2019

سومین نمایشگاه بین المللی مواد،تجهیزات و صنایع شیمیایی و آزمایشگاهی CLI Expo 2019

29 دی 1398

CLI Expo 2019 سومین نمایشگاه بین المللی مواد،تجهیزات و صنایع شیمیایی و آزمایشگاهی نمایشگاه بین المللی CLI Expo 2019 مواد،تجهیزات و صنایع شیمیایی و آزمایشگاهی سومین دوره برگزاری خود را تجربه خواهد کرد. نمایشگاه CLI Expo 2019 یک رویداد تجاری در عرصه تولید و عرضه محصولات و خدمات مواد و صنایع شیمیایی و تجهیزات آزمایشگاهی کشور است که هر ساله با حضور گسترده و چشمگیر دست اندرکاران این حوزه و مخاطبان آنها در محل نمایشگاه بین المللی شهر آفتاب واقع...